КОМУНАЛЬНИЙ ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ
ЗАКЛАД КОМБІНОВАНОГО ТИПУ "ЯСЛА-САДОК
№90 "К А Л И Н К А" УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ
МАРІУПОЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Конспект заняття "Чарівна водичка"
Мета: познайомити дітей з деякими властивостями води, звернути їх увагу на те, що такий звичний об'єкт, як вода таїть у собі багато невідомого;через досліди, експерименти закріпити, що вода не має форми, запаху, знаходиться в різноманітних станах;виховувати дбайливе ставлення до природи.
Матеріали та обладнання: склянка з водою, склянка з молоком, чайна ложечка, річковий пісок, цукровий пісок, акварельні фарби, сіль, парфуми.
Хід заняття:
- Послухайте вірш і скажіть скільки дощів я прочитаю.
«Скільки я знаю дощів
Порахуйте мерщій:
Дощик з вітром,
Дощ грибний,
Дощик з веселкою - дугою
Дощик з сонцем
Дощ з градом,
Дощик з рудим листопадом»
Скільки я прочитала дощів? (6)
Діти, у вас у всіх є друзі. А чи знаєте ви, що у нас є один загальний друг, який допомагає нам в будь-який час року, без якого ми не зможемо прожити і дня. Діти, ви здогадалися, хто це? Це вода.
Подумайте і скажіть, для чого нам потрібна вода? Як вона нам допомагає. (П'ємо, миємо руки, поливаємо рослини, купаємося і т.д.) (Звертаю увагу на ілюстрації.)
Давайте ж митися, плескатися,
Купатися, пірнати, перекидатися
У ушате, в кориті, в балії,
В річці, в струмочку, в океані -
І у ванні, і в бані,
Завжди і скрізь - вічна слава воді!
- Без води можуть загинути риби, рослини, тварини, які живуть у воді. Скажіть мені, що ви уявляєте, коли я говорю слово «вода» (дощ, сніг, бурулька).
Дощик, дощик, дощик лей,
Нам з тобою веселіше.
Не боїмося вогкості,
Тільки краще виростемо.
Білий сніг пухнастий,
У повітрі кружляє
І на землю тихо
Падає лягає.
Діточки, ви любите відгадувати загадки?
Шумить він у полі і в саду,
А в дім не попаде,
І нікуди я не піду,
Поки він йде.
(Дощ.)
Лийся, дощ, веселий,
Ми з тобою дружимо!
Добре нам бігати
Босоніж по...
(Калюжах.)
Росте вона вниз головою,
Не влітку зростає, а зимою.
Але сонце її припече -
Заплаче вона і помре.
(Бурулька.)
Отже, вода - це і сніг, і дощ. Вона завжди різна, вона чарівниця має різне особа або як кажуть у води різний «портрет» (показую малюнки дітей із зображенням снігу і дощу).
- Що ви бачите? Це портрет води - струмок, бурулька, дощ. Це все вода.
- Зараз ми проведемо кілька дослідів і ви побачите, що вода дійсно як чарівниця, може перетворюватися. Ми будемо проводити ряд дослідів.
Перший досвід «Вода прозора»
Перед дітьми ставлю 2 склянки - один з водою, інший з молоком. В обидві склянки опускаю ложечки.
- У якому з склянок ложечка видно, а в якому немає?
- Чому?
Перед нами молоко і вода. У склянці з водою ми бачимо ложечку, а в склянці з молоком немає. Значить вода прозора, а молоко немає. (Пропоную дітям подумати, що було б, якби річкова вода не була прозорою?)
- Наприклад, у казках йдеться про молочні ріки з кисільними берегами, могли б риби та інші тварини жити в таких молочних ріках? (відповіді дітей).
Діти, так, вода прозора чи ні? (прозора). А тепер давайте дізнаємося, чи є у води смак.
Другий досвід «У води немає смаку»
Пропоную дітям спробувати воду з своїх стаканчиків.
- Чи є у неї смак?
- Дуже часто кажуть, що вода дуже смачна. (даю їм для порівняння спробувати молоко або сік. Якщо вони не переконалися, нехай ще раз спробують воду. Я повинна довести, що у води немає смаку).
- А кажуть «вода дуже смачна» тому, що коли людина дуже хоче пити, то він із задоволенням п'є воду і висловлюючи задоволення каже: «Яка вода смачна», хоча він насправді смаку води не відчуває. А ось морська вода солона на смак, тому що в ній дуже багато різних солей.
(Пропоную дітям випити солону воду трохи, щоб вони відчули і зрозуміли смак солоної морської води.)
Третій досвід «У води немає запаху»
Пропоную дітям понюхати воду і сказати, чим вона пахне (або зовсім не пахне). Для порівняння даю понюхати духи.
- І чим же пахне вода порівняно з духами.
Закінчилися наші досліди. Я думаю ви багато нового засвоїли про водичку.А найважливе те, що водда так необхідна людям і всьому живому на землі. Тому її треба цінувати й берегти .