top of page

Проба Манту

       За розвитком туберкульозу у всіх країнах уважно стежать. Тому крім загальної вакцинації, проводять регулярний контроль дітей з метою дізнатися, як реагує організм на цю інфекцію.

      Манту — варто батькам і дітям боятися цього тесту ? 

Ні, це всього лише спроба визначити імунні можливості організму дитини.

Отруєння грибами

Отруєння грибами починають реєструватися ранньою весною і в період <сезону грибів>. В залежності від появи перших клінічних симптомів отруєння поділяються на дві групи: отруєння з прихованим періодом від 0,5 до 2 годин і отруєння з прихованим періодом від 8 до 24 годин.

До першої групи належать отруєння, що протікають по типу гастроентериту, мускорино-подібного синдрому і синдрому <тигровій поганки>. Картина інтоксикації за гастроэнтеритическому типу характеризується раптовою нудотою, блювотою, профузним проносом. Швидко розвивається зневоднення організму, особливо у дітей раннього віку, що призводить до зниження температури тіла, кров'яного тиску, спазм кишечника, уражень пульсу.

Лікування полягає в негайному видаленні з шлунка залишків грибів шляхом призначення блювотних засобів, подальшого промивання шлунка, введення проносних засобів. Ці заходи проводять всім дітям при підозрі на отруєння грибами, навіть при відсутності симптомів отруєння. Перед і після промивання шлунка, призначають активоване вугілля. Дитина доставляється до лікувального закладу.

При отруєнні, що протікає по мускориноподобному типу, у дітей спостерігається посилене слиновиділення, потовиділення, блювання, понос, звуження зіниць, спазм акомодації, короткозорість, рідкісний пульс; у важких випадках - різке падіння артеріального тиску, порушення дихання, набряк легенів. Терапія включає в себе звільнення шлунково-кишкового тракту від залишків грибів, введення атропіну підшкірно через кожні 0,5-1 годину. Потерпілого відправляють в стаціонар.

Синдром <тигровій поганки> розвивається при отруєнні червоним мухомором і сірим мухомором (тигрова поганка, мухомор пантерний). Через 1-2 години після отруєння виникає легкий гастроентерит (нудота, болі в животі), збудження центральної нервової системи за типом отруєння атропіном, сплутаність свідомості, галюцинації, мимовільні тремтіння м'язів. Лікувальні заходи ті ж.

Гострі отруєння з прихованим періодом від 8 до 24 годин можуть бути викликані грибами роду мухомор: мухомор смердючий і бліда поганка. Летальність при отруєнні зазначеними грибами досягає 30-95%.

Отруєння найчастіше виникають дощовим літом і ранньою осінню. Клінічна картина розвивається через 8-24 години після вживання грибів: з'являється раптова повторюється блювота, болі в животі, пронос. Стілець може мати вигляд <рисового відвару>. На цьому тлі можливий розвиток колапсу, так як дитина втрачає багато рідини, солей калію, натрію і хлоридів.

Якщо хворий виходить з цієї стадії отруєння, виникає картина тяжкого ураження печінки (збільшення печінки, жовтяниця та ін). Можливо пошкодження нирок, на що вказує різке зниження сечовипускання або його повна відсутність.

З боку нервової системи: сплутаність свідомості, збудження, судоми. При підозрі на отруєння мухомором дитина негайно госпіталізується.

Отруєння отруйними рослинами

        Діти дошкільного віку виявляють великий інтерес до бкружающей природі, але із-за того, що в них ще нема достатніх знань про деякі особливості рослин, іноді зривають отруйні рослини або навіть їдять їх плоди, кореневища і т. д.

Найбільш часто отруєння отруйними рослинами відбуваються влітку.           Зустрічаються також випадки опіків шкіри, слизової оболонки очей, носа, рота при зіткненні або попаданні соку деяких рослин.

      КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА ОТРУЙНИХ РОСЛИН

Віх отруйний. Схожий на городні рослини - петрушку, кріп та ін. Росте на вологих місцях, уздовж річок і озер, у чагарниках. Всі частини рослини отруйні.

Отруєння настає частіше, якщо поїсти кореневище. Відмітною властивістю цієї рослини є приємний запах, який виділяється при розтиранні будь-якої його частини, наявність товстого кореневища, розділений поперечними перегородками на камери.

Ознаки отруєння наступають дуже швидко, в залежності від кількості з'їденого рослини. Перші ознаки отруєння: болі в животі, головний біль, запаморочення, слабкість, нудота, блювота, блідість, утруднене дихання. У подальшому приєднуються судоми і втрата свідомості.

Рицина . Рослина виростає в південних районах Ростовської області і Ставропольського краю, в Закавказзі. Отруєння настає, якщо з'їсти насіння рослини, схожі на боби й квасоля. Плоди (насіння) розміщуються в трехгнездных коробочках, приваблюють яскравою забарвленням. Важкі отруєння можливі від 2-3 насіння. Ознаки отруєння настають через 1 - 2 години: головний біль, почервоніння горла, болі в горлі, зниження температури нижче норми, пульс частий і малий.

Блекота чорна . Росте на пустирях, уздовж доріг, на занедбаних полях. Вся рослина покрита м'якими, клейкими волосками, видає специфічний неприємний запах. Отруєння найчастіше настає від насіння, які діти приймають за мак.

Дурман звичайний. Дурман - рослина пустирів. Отруєння настає від з'їдених насіння і вдихання запаху квітучого рослини. Цвітіння з середини червня по вересень. Плід - коробочка кулястої форми, покрита шипами. Дозріла коробочка відкривається чотирма стулками, всередині якої знаходяться ниркоподібні чорні насіння. 
Ознаки отруєння блекотою чорною, дурманом звичайним, беладона однотипні: розширення зіниць із втратою реакції на світло, сухість слизових. Чим сильніше дитина разжевывал рослина, тим сильніше почервоніння слизових рота і зіву.

До цієї ж групи можна віднести паслін солодко-гіркий. Отруєння настає від з'їдених плодів рослини, що мають форму кулястих ягід чорного кольору, солодкувато-гіркого смаку.

Борець (черевички). Росте повсюдно: у лісі, ярах, на берегах річок, у парках. Всі частини рослини, особливо підземні, дуже отруйні. Отруєння найчастіше настає навесні від вживання бульб.

Картина отруєння виражається в проносі, блюванні, нудоті, наростання слабкості, ураженні серцевої і дихальної діяльності, падіння артеріального тиску. 
Болиголов плямистий. Росте на луках, уздовж доріг, парканів. Отруєння настає, якщо поїсти стебло. При розтиранні цієї рослини руками, воно видає характерний мишачий запах. Отруєння схоже з картиною отруєння нікотином. Симптоми - нудота, розширення зіниць, порушення ковтання, невеликі судоми, птоз (параліч м'язів, що піднімають повіки), свідомість ясна.

Черемица зелена і звичайна. Викликає отруєння, схоже з отруєнням від рослини борець. Смертельний результат наголошується рідко.

Багно звичайне. Розповсюджений в північних і середніх районах Європейської території Росії, на Далекому Сході, в Сибіру. Небезпечний під час цвітіння (травень-липень). У цей період наземні частини рослини виділяють речовини, що володіють дратівливою дією на центральну нервову систему; всмоктується через шкіру.

Вовче лико . Рослина поширена в північно-західній частині РФ, Європейської частини і Сибіру. Росте в змішаних тінистих хвойних лісах і на рівнинах. Цвіте у квітні і на початку травня. Плід - рясна яскраво-червона кістянка, розташований уздовж стебла. Найбільшим отруйною дією володіє кора і ягоди (плоди). Волога кора може викликати опіки. З'їдені ягоди викликають печіння у роті, набряк слизової ротової порожнини і гортані. При цьому може настати задуха.

Борщівник. Бур'яниста рослина. Зустрічається на пустирях, біля доріг, на луках і лісових галявинах. Отруєння та опіки виникають при зіткненні зі стеблами, листям, при попаданні соку рослини на шкіру.

Жовтець їдкий. Багаторічна рослина. Містить отруйну речовину, що викликає сильну подразнюючу дію на шкіру та слизові оболонки. При зіткненні викликає запалення шкіри з утворенням пухирів. При попаданні соку рослини на шкіру можуть виникнути виразки.

Вороняче око. Всі частини рослини отруйні, але отруєння найчастіше виникає від плодів (ягід), які діти приймають за чорницю, лохину.

Отруєння характеризується появою болю в животі, нудоти, блювання, проносу. При відсутності допомоги можлива смерть внаслідок ураження серцево-судинної системи.

Конвалія травнева. Поширена багаторічна рослина. Має плід - яскраво-червону ягоду. Отруєння викликають з'їдені ягоди. При цьому виникає головний біль, шум у вухах, запаморочення, холодний піт, нудота, пронос, рідкісний аритмічний пульс. Зіниці звужені, можливі судоми.

Бузина чорна. Чагарник або невелике деревце. Квітки білі, зібрані в щитковидні суцвіття, плоди чорно-фіолетового кольору, ягоди, м'якоть плоду темно-червона з зморшкуватими кісточками. Чагарник зустрічається як дикоростучий і як декоративний. 
      Отруєння викликають з'їдені ягоди. Виникає блювота, пронос; у важких випадках може спостерігатися картина, характерна при отруєнні синильною кислотою.

Молочай лозный. Отруйним є молочний сік, що міститься в стеблі рослини. При попаданні на шкіру або слизові рота, очей, носа виникає гострий запальний процес, на місці ураження з'являється почервоніння, міхури. Якщо дитина пробував є рослина, виникає блювота, пронос. У важких випадках настає ураження центральної нервової системи: судоми, порушення дихання, серцевої діяльності.

ДОЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА

      При потраплянні отрути всередину, треба викликати блювання, промити шлунок водою або розчином марганцевокислого калію, ввести активоване вугілля, дати сольове проносне, доставити потерпілого в стаціонар.

      При ураженні шкіри і слизових оболонок їх слід обмити теплою водою, змазати спиртовим метиленовим розчином, нанести мазі, що містять анестезин і преднізолон, внутрішньо дати димедрол.

bottom of page