КОМУНАЛЬНИЙ ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ
ЗАКЛАД КОМБІНОВАНОГО ТИПУ "ЯСЛА-САДОК
№90 "К А Л И Н К А" УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ
МАРІУПОЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Дошкільна освіта і глобалізація
С Сьогодні перед українською освітою постали два, на перший погляд протилежні, завдання — розбудова вітчизняної освітньої системи з пріоритетом національно-патріотичного виховання та інтеграція в європейський і світовий освітній простір. Як же забезпечити рівновагу між глобалізаційними процесами об'єднання культур і утвердженням національного? Як виховувати щирого патріота й водночас громадянина світу? Які завдання стоять безпосередньо перед вихователем? Відповіді на ці запитання — в поданій статті.
Виклики глобалізації як чинник розвитку національної освіти
Термін "глобалізація" відомий ще з минулого століття. Нині він тлумачиться як широке коло явищ, комплекс різноманітних економічних, екологічних, політичних, культурних, інформаційних процесів, зокрема й освітніх, які сприяють зближенню народів, об'єднанню країн, створенню глобального суспільства.
Глобалізаційні зміни, які відбуваються в усьому світі, не можуть не торкнутися й освіти в Україні, зокрема її первинної ланки — дошкілля. При цьому одні впливи є прогресивними, іншим, навпаки, слід свідомо запобігати.
До позитивних впливів належать економічний та соціальний прогрес людства, технологічні інновації, поліпшення якості життя, розширення можливостей для задоволення культурних потреб, взаємозбагачення культур, проголошення й активне втілення таких загальнолюдських цінностей як гуманізм, толерантність тощо. І сучасна дошкільна освіта має відповідати цим новим вимогам та можливостям.
Сучасною всесвітньою тенденцією, яка не оминула й дошкільну освіту України, є увага до модернізації змісту освіти, використання компетентнісного підходу до оцінювання її результатів, орієнтація на розвиток особистості кожної дитини з урахуванням її задатків, здібностей, індивідуальних психічних та фізичних особливостей.
Серед позитивних змін — упровадження особистісно орієнтованого та компетентнісного підходів, активний перехід педагогів з традиційних на інноваційні педагогічні технології, дедалі ширше використання інформаційно-комп'ютерних технологій, створення дошкільних навчальних закладів різних типів і форм власності, зокрема міжнародних.
Водночас існують і негативні впливи. Так, тенденція до зближення народів, культур може призвести до втрати їх розмаїття, нівелювання національних особливостей. Це стосується й освіти, до якої глобалізація висуває уніфіковані вимоги, що не враховують самобутнього потенціалу національних освітніх систем.
Яскраво помітний негативний вплив глобалізації на виробництво мультиплікаційних фільмів, ринок дитячих іграшок, послуг з організації дозвілля дітей.
Запобігти негативним процесам в освіті, зумовленим глобалізацією, можна шляхом її гармонізації — збалансованого введення в освітній процес загальносвітових, загальнолюдських і специфічних національних цінностей та забезпечення їх єдності, поєднання різних, але не взаємозаперечних освітніх тенденцій.
Сьогодні в національній освітній системі можна виділити дві пріоритетні тенденції:
-
посилення уваги до національно-патріотичного виховання, громадянського виховання загалом;
-
актуалізація формування в дошкільнят гуманного, толерантного ставлення до людей та всього живого, що ґрунтується на традиційних архетипах українського менталітету.
Глобалізаційна спрямованість виховання
Готувати нове покоління українців до життя в "глобальному домі"означає спонукати дітей бути:
-
гуманістами, поважати себе та інших людей — представників різних народів, культур, рас;
-
здатними сприймати проблеми інших людей, культур як свої власні;
-
відкритими, толерантними, готовими співчувати й допомагати іншим;
-
готовими досягати згоди, працювати в різних сферах життєдіяльності людей;
-
патріотами і водночас громадянами світу.
Наголосимо: завдання виховання в дітей гуманності має бути підкреслено глобальним, передбачає формування гуманного ставлення до людей незалежно від їхньої національності, культурної приналежності, раси, країни проживання.
Пам'ятаймо: дуже важливо для майбутнього не тільки окремої країни, а й людства загалом виховати в дитині якості, що роблять людину Людиною. Ось чому особливу увагу варто приділяти формуванню особистісних рис, орієнтованих на загальнолюдські моральні цінності, а саме: почуття власної гідності, самоповаги, визнання та поваги до гідності, прав інших людей, усіх живих істот, уважного ставлення до людей, співчутливості, доброзичливості, толерантності, турботливості, чесності, справедливості, відповідальності.
Виховних методів та прийомів з реалізації цього завдання сьогодні розроблено достатньо: читання художньої літератури, бесіда, переконання, навіювання, створення ситуацій морального вибору, приклад, доручення, організація колективної діяльності, вправляння, привчання, педагогічне оцінювання. Однак бракує спрямованості на його першочергове практичне розв'язання в освітньому процесі.
Українська ментальність та завдання національного виховання
Завдання педагога в умовах глобалізації — формувати національну ідентичність кожного вихованця і зберегти життєздатні в сучасному світі та притаманні українському менталітету риси характеру.
Не спиняючись на визначенні всіх типових рис українців, виокремимо ті, які треба враховувати педагогам.
Типові риси національного характеру українців
-
Любов до рідної землі, прагнення оберігати, захищати свою Батьківщину.
-
Вірність історичній пам'яті, прагнення до збереження традицій.
-
Особиста незалежність, повага до свободи, визнання рівності прав усіх людей.
-
Гуманне ставлення до природи, відчуття глибинного зв'язку з рідною землею.
-
Заглибленість у себе, тенденція до усамітнення й водночас гостинність.
-
Толерантне ставлення до інших, прагнення дійти порозуміння з ними.
-
Емоційність, підвищена чутливість, вразливість.
-
Схильність до доброзичливого, щирого спілкування.
-
Орієнтування на малий гурт, родинні зв'язки та цінності, що проявляється в обмеженості зв'язків з іншими людьми, небажанні брати участь у розв'язанні зовнішніх проблем.
-
Спрямованість власної активності на себе, а відтак певний індивідуалізм, пасивність у громадських справах.
Таким чином, серед названих рис є значущі для налагодження мирного співжиття і міжкультурного спілкування, але наявні й такі, що не спрямовують особистість на соціальну згуртованість, особистий внесок у суспільний розвиток.
Крайній прояв індивідуалізму, інтровертності в державному масштабі не сприяє таким процесам, як світова інтеграція, розв'язання спільних для всього людства проблем, формування загальносвітових принципів суспільного життя. Однак втішає те, що ці риси не є незмінними і можуть трансформуватися. Так, готовність до змін засвідчив вияв народом України прагнення інтегруватися в європейське співтовариство.
Відповідно, можемо визначити й завдання, що постають перед українськими педагогами.
Завдання, спрямовані на формування в дітей навичок взаємодії в полікультурному середовищі
-
Сприяти розвитку в малят громадянськості та особистісної соціальної активності, самостійності, ініціативності, відповідальності.
-
Формувати установку на взаємодію з людьми (дорослими, однолітками), узгодження власних інтересів з інтересами інших.
-
Виховувати почуття дружньої єдності з громадянами своєї країни, представниками інших країн, культур, рас, інтерес до їхнього життя, співчутливе ставлення, готовність спілкуватися, брати участь у спільних справах, допомагати.
-
Формувати соціально-комунікативну компетентність.
Завдання, спрямовані на збереження та розвиток
національної своєрідності
-
Спонукати дітей до активного прояву національних почуттів, патріотизму.
-
Плекати почуття поваги до батьків, людей старшого віку.
-
Виховувати доброзичливість, щирість, лагідність, культуру мовлення, спілкування на засадах українського мовленнєвого етикету.
-
Формувати в дітей емоційну чутливість як здатність співчувати, співпереживати, емоційно сприймати явища дійсності.
-
Виховувати толерантне ставлення до представників різних рас, культур, національностей, вірувань, тих особливостей їхнього стилю життя, звичаїв, поведінки, які не суперечать нормам моралі, прийнятим в українському суспільстві.
-
Формувати емоційно-ціннісне ставлення до природи рідного краю, планети Земля загалом.
Сьогодні, на жаль, традиційне шанобливе звертання до батьків на "Ви" є для сучасних українських дітей та молоді радше винятком, ніж нормою. Вважаємо, що сучасні глобалізаційні тенденції, зокрема переймання характерного для західної культури звертання до батьків на ім'я та на "ти", нівелюють самобутню культуру, традиції нашого народу. Варто культивувати в дітей шляхетні риси, притаманні ставленню українця до співрозмовника, людини старшого віку, батька та матері, — шанобливість, ґречність, поштивість, делікатність.
Щоб реалізувати поставлені завдання, варто спиратися як на визнані у світі, так і на національні виховні традиції, технології.